Spawanie metodą TIG

Usługowo zajmujemy się m.in. spawaniem, stosując różne metody trwałego łączenia materiałów, a jedną z nich jest spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas). Jest to uniwersalna metoda, którą można zastosować do łączenia prawie wszystkich metali i stopów, uzyskując wysoką jakość i czystość spoin. Można w ten sposób spawać także cienkie materiały, np. blachy od grubości 0,5mm. Metoda TIG jest najczęściej wykorzystywana do spawania rur i rurociągów oraz wspomnianych wyżej blach. Używamy jej, wykonując zlecenia dla różnych gałęzi przemysłu – od motoryzacyjnej, poprzez budowlaną, po chemiczną czy spożywczą. Tą metodą łączymy głównie materiały ze stali nierdzewnej, stopy aluminium i niklu.

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Do spawania metodą TIG dochodzi poprzez wytworzenie łuku elektrycznego w osłonie gazu obojętnego. Prąd doprowadzany jest najczęściej przez nietopliwą elektrodę wolframową. Przy tej technice nie jest obowiązkowe stosowanie dodatkowych materiałów i narzędzi. Spawane elementy można swobodnie łączyć ze sobą za pomocą przetopionego rowka spawalniczego. Przez cały czas spawanie metodą TIG odbywa się w obszarze objętym działaniem obojętnego gazu ochronnego – zazwyczaj helu bądź argonu, które ulatniają się ze specjalnej dyszy w uchwycie. Gazy te są niereaktywne i zapobiegają wchodzeniu spawanego materiału w reakcje chemiczne z powietrzem, co mogłoby popsuć jakość spoin.
 

 

W naszym zakładzie wykorzystujemy różne typy elektrod: cerowe, lantanowe, torowe. Różnią się one przeznaczeniem – niektóre z nich są stosowane przy niskostopowych stalach oraz stopach miedzi, tytanu czy też niklu. Najbardziej uniwersalnymi są jednak wspomniane już elektrody wolframowe. Wybieramy je w przypadku spawania metodą TIG aluminium, magnezu oraz stopów mieszanych.
wróć do listy